Kontekst a prawda w IT

Istnieje odpowiedź świetnie pasująca do bardzo wielu pytań dotyczących tworzenia oprogramowania. Brzmi ona “To zależy”. Jej użycie może ustrzec człowieka przed wyjściem na idiotę przed kolegami z innej firmy. Nawet wówczas jeśli wypowiadamy się ze 100% przekonaniem na tematy, które dogłębnie poznaliśmy przez długie doświadczenie.

Prawda w IT zależy od wielkości projektu
Czy czytelność kodu i umiejętność zachowania luźnego powiązania komponentów ma jakieś większe znaczenie przy tworzeniu małych projektów przez jedną osobę?

Prawda w IT zależy od rynku, dla jakiego tworzone jest rozwiązanie
Efektywność operowania na zasobach i tworzenia obiektów ma nieco inne znaczenie przy tworzeniu sexy aplikacji na Androida i przy produkcji smutnych rozwiązań korporacyjnych w Java EE.

Prawda w IT zależy od etapu realizacji projektu
“Refaktoryzacja” w logu systemu kontroli wersji niesie inny ładunek emocjonalny dla team leadera sprawdzającego, co się zmieniło w kodzie dzień przed realeasem, oraz dla kolegi z zespołu, z którym dyskutowałeś poprzedniego dnia o problemach jakie masz z jego modułem.

Prawda w IT zależy od tego, jakich narzędzi używamy
Z punktu widzenia użytkownika Eclipse, różnica między CVS a SVN jest często zaniedbywalnie mała. Plugin Eclipse do obsługi CVS implementuje wiele funkcjonalności realizowanych automatycznie przez SVN. Dodatkowo klienci do SVN często nie wykorzystują możliwości drzemiących w SVN (jak choćby zmiana nazwy).

Prawda w IT zależy od platformy
Problem doboru technologii nie dotyczy tego samego w świecie .NET i Java.

Prawda w IT zależy od języka
W oku programisty używającego funkcyjnych języków programowania można dostrzec błysk na dźwięk rekurencji lub zapamiętywania stanu. Podobnie jeśli chodzi o wzorce projektowe i programistów OOP. Gdyby jednak zamienić te osoby miejscami pewnie terminy były by dla nich mniej interesujące.

Prawda w IT zależy od wiedzy o narzędziach
Ostatnio podczas rozmowy ze znajomym, przekonałem się iż mamy zupełnie inne problemy w wykorzystaniu Spring. Wynikało to stąd, iż ja rozpoznałem kilka technik i udało mi się je połączyć dosyć sensownie w określony sposób. On natomiast znał inne i siłą rzeczy łączył je inaczej.

Zapewne listę można wydłużyć. Kontekst ma duży wpływa na opinie w zakresie tworzenia oprogramowania. Dlatego warto udzielać odpowiedzi dopiero wówczas, gdy rozumiemy czego naprawdę dotyczą.

Advertisements
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s